Youtube’un Pakistan’daki Yasağı Bitti

Haberler DogushanBALCI

Özellikle Müslüman ülkelerde yasaklanan dünyanın en büyük video ağı Youtube, yavaş yavaş yasakların önüne geçmeye başladı.

Son olarak Pakistan’ın 2012 yılından bu yana sürdürdüğü Youtube yasağının kalkması ile rahatlayan yetkililer, diğer ülkelerdeki sorunları çözmek için de girişimlerini sürdürüyorlar. Peki, neden bu tür engeller ile karşılaşıyorlar?

Yasaklanma Sebepleri

Pakistan’da ortaya çıkan engel sebebi, 2012 yılında sisteminde yer alan “Müslümanların Masumiyeti” isimli filmdi. Dini duygulara hakaret gerekçesi ile ülke genelinde eleştiri yağmuruna tutulmuştu film. Ardından, şikayetler ve başvurulara rağmen sisteminden bu filmi silmeyen Youtube’a, ülke yönetimi tarafından “YASAK” şoku gelmişti.

Türkiye’de de sitenin pek çok kez giriş engeli ile karşılaştığını hatırlıyoruz. Özellikle siyasi, dini ve Atatürk ile ilgili paylaşımlardan dolayı bu tarz sorunlar ile karşılaşan Youtube, gelen talepleri görmezden gelmeyerek videoların kaldırılması için gereken çalışmayı yapıyordu. Ardından da ülkemizden girişler açılıyordu.

Hangi Ülkede Yasaklı?

Her gün milyonlarca insanın giriş yaptığı Youtube.com ‘un yasaklı olduğu birkaç ülke bulunuyor. Bunların başını ise kuşkusuz Çin çekmekte. Özellikle Google’a açtığı savaş doğrultusunda halkına Google’a ait hiçbir ürünü kullandırtmayan Çin yönetimi, bu konuda da oldukça başarılı. Bu ülkenin dışında Kuzey Kore ve İran da listenin üst sıralarında yer alıyor.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Doğuşhan BALCI {DogushanBALCI}

2007 senesinden bu yana network üzerine çalışmalar yapmaktayım. Şu an için özel bir firmanın ve İllegal Medya'nın içerik yöneticisiyim. Aynı zamanda Freelance olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde eğitimim devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir