VPN Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İnternet DogushanBALCI

İnternetin ve sosyal medyanın kısıtlandığı bazı zamanlarda kullanıcıların imdadına yetişen VPN’lerin işlevlerini ve çalışma şekillerini Teknomania.com.tr olarak sizinle paylaşıyoruz.

Ülkemiz son zamanlarda oldukça sıkıntılı dönemlerden geçmekte. Maalesef bu dönemde bazı durumlar yetkililer tarafından internetin ve sosyal medyanın kısıtlanması yönünde yorumlanıyor. Bu gibi durumlarda kullanıcılar ise yetkililer tarafından getirilen bu kısıtlamaları aşmak için VPN adı verilen programları kullanıyorlar.

VPN, Virtual Private Network yani Sanal Özel Ağ anlamına gelmektedir. Bu uygulamaları kullanan insanlar kendilerini sanki başka bir ülkeden giriyormuşçasına gösterebiliyorlar. Uygulamalar aslında kullanıcıların uzak ve ülke dışındaki bir sunucuya bağlanarak internete oradan girmelerini sağlıyorlar. Kullanıcıların bu bağlantı işlerini yapmaları gerekmiyor, uygulamalar bunu otomatik olarak gerçekleştiriyorlar. Peki VPN uygulamaları ne kadar güvenli?

Bir çok VPN uygulaması şu anda kullanıcılara hizmet veriyor durumda ancak bu uygulamaların bir çoğunda güvenlik açıkları bulunuyor. Kullanıcılar genelde ücretsiz olan uygulamaları tercih ediyorlar ve kendilerini tamamen güvenliksiz bırakıyorlar.VPN, kullanıcıların ağlarını dışarıya açmalarına neden oluyor. Ücretli uygulamaların da tamamen güvenli olduğunu söyleyemeyiz ama diğerlerine göre daha iyi oldukları bir aşikardır. VPN hizmeti arayan kullanıcılar, Opera isimli tarayıcının kullanıma sunduğu tamamen ücretsiz ve kısıtlamasız uygulamayı indirerek kullanabilirler. Diğer ücretsiz uygulamalara göre bu uygulama VPN dışında başka özellikler de içeriyor.

Alakalı Kelimeler: , ,

Sosyal Ağlarda Paylaş

Doğuşhan BALCI {DogushanBALCI}

2007 senesinden bu yana network üzerine çalışmalar yapmaktayım. Şu an için özel bir firmanın ve İllegal Medya'nın içerik yöneticisiyim. Aynı zamanda Freelance olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde eğitimim devam ediyor.

“VPN Nedir ve Nasıl Kullanılır?” üzerine 6 yorum

 1. satılık araba dedi ki:

  bilgiler için teşekkür ederim. bu vpn yi bilmeyenler kesinlikle bu konuyu okuduktan sonra ögrenmişlerdir.

 2. VPN demek ülkenin yasakladığı sitelere girmek için yapılmış bir programdır.

 3. Rasyotek - SGK dedi ki:

  vpn yasaklı sitelere giriş için kullanılıyor genelde ülkemizde . ama gelişmiş kişiler (hacker-lamer) ‘lar kendini gizlemek için kullanıyor

 4. Ülkemizdeki yasaklar sayesinde bizi bilişim uzmanı yapan teknoloji.

 5. konut projeleri dedi ki:

  Open DNS kullanıyodum. ama artık iş yoğunluğunda laptopu zar zor açıyorum. 2 haftadır 3.defa açmışım. bugün itibariyle….

 6. İnternete erişimde diğer yöntemlerden çok daha kullanışlı, özellikli ve güvenlidir. Umarım diğer yöntemler zamanla geçmişe kalır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir