Video Oyunlarının Temel Taşları: Arcade Oyunlar

Konu Dışı Hamdi ÖZDİL

Bilgisayar Oyunları günümüzde eğlence sektörü için çok önemli yer kaplıyor. Ancak saklambaç, kovalamaca gibi oyunların yerlerini sanal dünyaya bırakalı çok da olmadı aslında. Çocuklara kovalamaca yerine polis olup suçluları alt etmek daha bir eğlenceli geliyor. Peki video oyunları hep günümüzdeki gibi revaçta mıydı? Veya her zaman böyle yüksek kalite mi sunarlardı bize? Tabii ki de teknolojideki her şey gibi video oyunlarının da bir gelişme süreci var. Hatta çok eskilere yani 1950lere dayanan bir tarihe sahip bir gelişim süreci…

Aslında oyun denemeleri ve patent girişimleri ilk defa 1942 yılında yapılmasına rağmen yapılan oyunlara sanal oyun denilebilir mi tartışılır. Sanal oyun denebilecek ilk oyun Cambridge’de okuyan A.S. Douglas isimli kişi tarafından verildi tez ile yapıldı. Ve yaptığı oyun hepimizin çocukluğunda en az bir kere oynadığı bi oyun: Tic-Tac-Toe (Türkiye’deki SOS’a benzer bir oyun). Bu oyun ilk defa sanal görüntü elde edilen oyun olduğundan büyük bir adımdı oyun dünyası için. Ekranda XOX yapılabiliyordu ve bu oyun sadece bilgisayara karşı oynanabilinmekteydi. Pixellerle çizilen büyük oyun tahtası herkes tarafından kabul görmüştü ve 1958’de Tennis for Two oyunu ile ilk PvP (2 oyunculu oyun) oyun geliştirilmiş oldu.

Oxo

1966 yılına gelindiğinde oyun dünyası çok büyük bir gelişmeye daha imza atmayı başardı. Ralph Baer ile Bill Harrison adlı 2 mucit “Işık kalemleri”ni geliştirildi ve bu kalemlerle bilgisayara bilgi aktarımı başarıldı. Ayrıca bu icat daha sonra mouse, keyboard gibi output donanımının icat edilmesinde büyük yardımı dokunmuştur. Bu ikili daha sonra çalışmalarını devam ettirerek Hedef vurma, masa tenisi gibi oyunlar üreterek “Arcade Oyunları”nın üretiminde önemli rol oynadılar.

1970 senesine gelindiğinde Stanford Üniversitesi’nde yapılan Galaxy Game adlı oyun ilk Arcade Oyun olmakla birlikte oyun dünyasında çok büyük bir çığır açmıştı. Çünkü bu oyun “Jeton”la oynanan ilk oyundu. Hedef kitle tarafından çokça beğenilen oyunun hemen arkasından 1971de “Galaxywar!” adlı oyun adından hızlıca bahsettirmeyi başardı. Aynı sene içerisinde Galaxywar! adlı oyunu makineye uyarlamayı başaran “Nutting Associates” adlı şirket, ilk oyun makinesini yaparak tarihe geçti. Ancak geliştiricilerin çoğu aldıkları lisans gelirini yeterli bulmadıklarından dolayı ayrılarak yepyeni bir şirket kurdular: ATARI (Arcade Video Games). Yeni kurulan şirket çok geçmeden “PONG” adlı oyunu yaparak 19.000 tane makinesi ile piyasaya sürdü. Kolay anlaşılır olmasıyla beraber çabucak tutulan bu oyun daha sonra bir çok benzeri yapılarak geliştirilmeye devam etti. Daha sonra “Taito” adlı şirket “Space Invaders” adlı oyunu 1978 senesinde piyasaya sürerek Arcade Oyun sektörünü Altın Çağı’na soktu ve bu dönemde bile hala çoğu kişi tarafından bilinen bir sürü oyun ortaya çıktı. 1979’da Asteroids, 1980 senesinde de “Pac-Man” adlı oyunlar kendisini izleyerek çığır açtılar. 1982’ye gelindiğinde Monkey King ve Mario oyunları herkes tarafından beğenilecek ve sokak köşeleri ile kafeler oyun makineleri ile dolacaktı.

galeri_119 galeri_123 galeri_129galeri_128

Diğer bir Arcade Oyun dönemi de Konsol Dönemi olmuştur. Bu dönem 2000 senesine kadar etkinliğini korumuş olup şu anki PlayStation icadına ilham kaynağı olmuştur. 1972 senesinde Magnavox Odyssey adlı mucit tarafından ilk konsol üretildi. Bu konsol üzerinde kaset takma yeri yoktu, içinde oyunun kendisiyle birlikte geliyordu. Çok masraflı olduğundan ilk başlarda çok tutulmasa da daha sonra Odyssey devre kartları için bir input yeri yaparak konsolun kullanım alanının çok yüksek sev iyede artırdı. Philips, 1975’te Odyssey adlı markayı satın alarak satış rakamlarında yüksek başarı elde etti. 1977’ye geldiğinde 2 milyon satım yaparak dünyayı Arcade Oyunları’nı Eğlence Sektörü içine kattı.

Odysseye2m

Özetlemek istersek Arcade Oyunları genelde 2 boyutlu oyunlar olup Oyun Dünyasına bir çok yenilik ve ilham kaynağı katan önemli bir devirdir. 1980lerde eğer o kadar tutulmasaydı belki de dünya bilgisayar oyunlarının bu kadar çok oynandığı ve ticari bir sektör haline aldığı bu döneme giremeyecekti. Çok geçmişi anlatmış gibi olduk ancak Atariler 2000 senesinde neredeyse çoğu çocuğun evinde bulunmakta, eski internet kafeler dediğimiz oyun makinelerinin olduğu Sanal Kafeler her yeri kuşatıyordu. Birazcık düşününce bu sektörün 15 senede bu kadar ilerleyebilmesine şaşırmadan duramıyor insan….

Alakalı Kelimeler: , , , ,

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hamdi ÖZDİL {Hamdi ÖZDİL}

“Video Oyunlarının Temel Taşları: Arcade Oyunlar” üzerine 3 yorum

  1. Minecraft Oyna dedi ki:

    Çocukluğum geldi gözümün önüne. Her şeyin toz pembe olduğu zamanlardı. Keşke hep o yaşta kalabilsek.

  2. alican dedi ki:

    8 bit atarimi aldığımda o kadar heyecanlıydım ki daha sonra 16 bir sega mı almştım. çok güzel günlerdi..

  3. Oyun Oyna dedi ki:

    atari oyunlarını özleyen bir nesil olduk, hala internetten mario açıp oynadığım oluyor o oyunların zevki bir başkaydı

Yorumlar kapalı.