Sony’den Bir İlk: Kürkürt Bataryalar

Haberler Ahmet Can

Akıllı telefon üretiminde kullanıcılara sunduğu uzun süre dayanan bataryalar ile kendine önemli bir yer edinen Sony’den bir ilk daha geliyor: Kükürt Bataryalar !

Elimizden düşürmediğimiz ve her anımızda kullandığımız akıllı telefonlarda gün geçtikçe sorun olmaya başlayan batarya süresine önemli çözümler sunan Sony, şimdi de kükürt bataryalar üreterek akıllı telefonlarda %40 daha fazla batarya ömrü sunmayı hedefliyor. Akıllı telefon üreticilerinin rakiplerinin önüne geçmek için batarya ömrünü uzatma çalışmalarına ağırlık vermesi en çok kullanıcıların işine gelecek gibi gözüküyor.

Kükürt bataryaların, normal bataryaların boyutundan çok daha küçük olacağı ve telefonlarda incelik ve hafiflik özelliğinin sağlanmasında önemli rol alacağı söyleniyor. Japon teknoloji üreticisi Sony’nin kükürt bataryalara sahip telefonları en geç 2020 yılında piyasaya sürmesi bekleniyor.

Artık bir bilgisayardan farksız hale gelen akıllı telefonların batarya süresinin uzaması ile donanım ve yazılım bakımından daha işlevsel hale geleceği öngörülüyor.

Ayrıca geçtiğimiz ay Stanford Üniversitesi bilim adamlarının yaptığı çalışma ile 1 dakikada şarj olabilen bataryalar üretilebileceği gösterildi. Alüminyumun kullanıldığı bu bataryaların Lityum bataryalara göre daha güvenli ve daha hızlı şarj olabileceği gösterildi.

Görünen o ki bu alanda daha bir çok çalışma göreceğiz. Son olarak Apple’ın bir kaç ay önce sıvı yakıttan elektrik enerjisi üreten bir teknolojinin patentini aldığını belirtmek isterim.

Alakalı Kelimeler: ,

Sosyal Ağlarda Paylaş

Ahmet Can KÜÇÜKKÖR {Ahmet Can}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir