Sisteminiz Ne Zamandır Çalışıyor?

İpuçları Ahmet Can

Bilgisayarınızı en son ne zaman kapattığınızı hatırlıyor musunuz? Ya da sisteminizin ne zamandır çalıştığını merak ettiğiniz oluyor mu? Bu bilgileri öğrenmek için komut satırına birkaç satır yazmanız ya da görev yöneticisinden birkaç işlem yapmanız yeterli olacak.

Bu bilgiyi öğrenmek için komut istemini kullanalım. Arama satırına “cmd” yazdığınızda ya da “çalıştır”da  “cmd” yazıp çalıştırdığınızda komut istemi açılacaktır  (“Windows + R” tuşuna aynı anda basarak  da “çalıştır”ı çağırabiliriz).Komut istemine “net stats srv” yazıp enter’a bastığınızda size bazı istatistikler sunar. Bu istatistiklerin en üst satırında “İstatistik başlama tarihi 27.11.2015 18:35:06” gibi bir ibare vardır. İşta buradaki tarih ve saat bizim sistemimizin açıldığı tarihi ve saati gösterir. Sistemimiz 27.11.2015 18:35’te açılmış ve o zamandan beri açıkmış.

Şimdi bu bilgiyi görev yöneticisinden nasıl öğreneceğimize bakalım. Görev yöneticisini “ctrl + alt + delete” tuşlarına aynı anda basarak karşımıza çıkan menüden görev yöneticisini seçerek ya da başlat çubuğuna sağ tıklayıp görev yöneticisi seçeneğini seçerek açabiliriz. Görev yöneticisini açtıktan sonra performans sekmesine gelerek CPU seçeneğini tıkladığımızda çalışma zamanını gösteren bir bilgi kutucuğu istatistikler bölümünde mevcuttur. Bu yöntem diğer yönteme göre biraz daha basit görünebilir.

Alakalı Kelimeler: ,

Sosyal Ağlarda Paylaş

Ahmet Can KÜÇÜKKÖR {Ahmet Can}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir