Rus Hackerlar Ukrayna’ya Saldırdı

Haberler DogushanBALCI

Dünya çapında kendini kanıtlamayı başarmış olan The Sandworm Team isimli Rus hacker grubu bu sefer Ukrayna’yı hedef aldı. Uzun zamandan beri Rusya ile Ukrayna arasında süren gerginlik, bu hacker grubunu da görev başına itmiş olsa gerek.

Kötü amaçlı yazılımların kullanılması ile düzenlenen saldırı ise, bizleri tedirgin etmeye yetiyor. Çünkü yapılan bu çalışma, yarın bizim bilgisayarlarımıza da sıkıntı yaratabilir. Peki The Sandworm Team, ne yaptı da Ukrayna’daki binlerce bilgisayarı kullanılamaz hale getirdi.

Ivano-Frankivsk bölgesini hedef alan hacker grubu, sosyal mühendisliğin yardımı ile oluşturulan ve içinde kötü yazılımların bulunduğu microsoft office belgeleri açan Ukrayna vatandaşları, BlackEnergy ismindeki oldukça etkili trojanı aktif hale getirmiş oldu. Bu trojan, cihazlardaki önemli terminalleri tekrardan açılamaz hale getiriyor ve arka kapı olarak tanımlanan açıklar bırakarak da istenildiği zaman erişilmesini sağlıyordu.

Aynı grup, yakın zaman önce de Ukrayna’daki enerji firmalarını hedef almıştı. Bu olayın araştırma sürecinin hala devam etmesi sırasında, tekrarda yeni saldırının gelmesi işin ciddiyetini bir kez daha gözler önüne seriyordu.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Doğuşhan BALCI {DogushanBALCI}

2007 senesinden bu yana network üzerine çalışmalar yapmaktayım. Şu an için özel bir firmanın ve İllegal Medya'nın içerik yöneticisiyim. Aynı zamanda Freelance olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde eğitimim devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir