Robot Biliminin Öncüleri

Konu Dışı DogushanBALCI

Robot kelimesi 20. yüzyılda ortaya çıkan bir kelime olabilir ancak sanıldığının aksine robotik bilimi son birkaç yüzyılda doğan bir bilim dalı değildir. ilk çağlardan beri insanlar hayatlarını kolaylaştıracak aletler yapmaya çalıştılar. Metalurjinin gelişmesiyle bu konuda büyük bir yol kat edildi. Antik çağa gelindiğinde insanlar mekanik bilimi adı altında doğanın devinim elemanlarından ilham alarak yüzen yürüyen kanat çırpan mekanizmalar üzerinde çalıştılar. Antik çağ el yazmalarından yola çıkarak doğulu mühendisler robotların antik dünyada karşılığı olan otomatları inşa etmek için bu geleneği miras edindiler ve sibernetiği geliştirdiler. Zamanın en büyük sorunlarından olan suyun taşınması üzerinde uzun uğraşlar verdiler.

Astronomiyle mekaniği harmanlayıp takvim saat ve hesap makinelerini geliştirdiler. Rönesans’ın başlamasıyla batıya kayan teknoloji beraberinde sibernetiğide götürdü. Özellikle askeri alanda büyük gelişmeler görüldü. Eğlence alanında gösteri robotları ve oyuncaklar yapıldı bunlar insanların ilgisini çekti. Aynı zamanda uzak doğuda da çeşitli otomatlar yapıldı ve Karakuri geleneği doğdu. 19. yüzyılın başlarında elektrik pilinin icadı ile Robotik Bilimi çağ atladı ve elekro mekanik robotlar üretildi. 1921 yılında çek bilim kurgu yazarı Karel Capek taranfından yazılan R.U.R. tiyatro oyununda ilk defa robot gelişmesi kullanıldı.

Bu kelime çok sevildi ve android ve otomat gibi terimlerin yerini aldı. Isaac Asimov eserleri ile robotlar halkın büyük ilgisini çekti. Bilgisayar destekli çalışmalar ile yapay zeka gelişti. Robotlar endüstriel alanda kullanılmaya başlandı. Üniversiteler yapay zeka laboratuarı kurdu ve önemli çalışmalar yapmaya başladı. Büyük şirketler kuruldu ve askeri endüstri sağlık hobi alanında robotlar üretildi.

Günümüzde hayatımıza zaten girmiş olan robotik bilimi her geçen gün önem kazanmakta ve hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmaktadır. Sizde robot yapımına başlamak isterseniz Proje Hocam ın robot projeleri kategorisini inceleyebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Doğuşhan BALCI {DogushanBALCI}

2007 senesinden bu yana network üzerine çalışmalar yapmaktayım. Şu an için özel bir firmanın ve İllegal Medya'nın içerik yöneticisiyim. Aynı zamanda Freelance olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde eğitimim devam ediyor.

“Robot Biliminin Öncüleri” üzerine 2 yorum

  1. leyla dedi ki:

    şimdilerde led yakan robot yaptım zannediyo

  2. TeknoAlem dedi ki:

    Ülkemizde de hobi olarak başlaayan gençler yaygın.Geleceğin robot bilimcileri bi kaç sene sonra ortaya çıkacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir