Pokemon Go Neden Çok Sevildi?

Oyun DogushanBALCI

90’lı yılların en sevilen çizgi filmlerinden olan Pokemon’un oyunu olan bu oyunun kullanıcılar tarafından çok fazla sevilmesinin nedenleri oldukça fazla. Pokemon Go oynayan oyuncular, kendilerini tıpkı izledikleri çizgi filmdeki karakterler gibi hissediyorlar. Hatta bazı fanatikler çizgi filmdeki karakterler gibi giyinerek yollara çıkıyor ve oyunu oynuyorlar. Yediden yetmişe herkes tarafından beğenilen ve sevilen oyunun bu kadar çok tutulmasının en büyük sebebi çizgi film ile oldukça benzer bir oyun senaryosu ile tasarlanmış olması. İnsanlar gerçek hayatla sanal hayatı iç içe yaşayarak Pokemon Go oynarken, çizgi filmdeki karakterler ile aynı duyguları yaşadıklarını ifade ediyorlar.

Oyunda kendinizi geliştirmek için telefonunuz ile sokaklarda yürüyerek pokemon adı verilen yaratıkları yakalamanız gerekiyor. Her yaratığın kendine özgü gücü var ve hepsinin bulunma sıklığı birbirinden farklı oluyor. Yaratıkların bulunma sıklıkları birbirlerinden farklı olunca insanlar da rakiplerinin önlerine geçmek için Pokemon Go hile arayışlarına giriyorlar. İnternet üzerinde arama yapıldığında oyun ile alakalı bir çok hilenin olduğu görülmektedir. Ancak bu hilelerin büyük çoğunluğunun pek işe yaramadığı da  görülmektedir. İnsanların oyuna olan bu zaaflarını kullananların da olduğu bilinmektedir. Ancak Pokemon Go hile kategorisinde gerçekten oyun severlerin işlerine yarayan etkili programlar da bulunmaktadır. Bu programların bir çoğu kullanıcılara haksız rekabet sağlamanın dışındadır çünkü bu programların yaptıkları sadece oyunu oynamak için biraz daha rahat bir ortam sunmaktır.

Alakalı Kelimeler: , ,

Sosyal Ağlarda Paylaş

Doğuşhan BALCI {DogushanBALCI}

2007 senesinden bu yana network üzerine çalışmalar yapmaktayım. Şu an için özel bir firmanın ve İllegal Medya'nın içerik yöneticisiyim. Aynı zamanda Freelance olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde eğitimim devam ediyor.

“Pokemon Go Neden Çok Sevildi?” üzerine 10 yorum

 1. Biryana dedi ki:

  Pokemon Go hayranları dünyada oldukça fazla, bunlardan biride benim, pokemon çocukluk döneminde karşılaştığımız çizgifilmden artık oyun dünyasına geçiş yaptı, demekki o dönemde oldukça fazla izleyeni varmış.

 2. Ahmet dedi ki:

  Sanalı gerçeğe döktüğü için olabilir.

 3. Pokemon Go değil biz pikacuyu ash’i sevdik ve yılladır hasrettik ardından bu oyun geldi ve hasret bitti :).

 4. Pokemon Eski Mazileri Yaşattığı İçin Sevildi

 5. Çocukluk oyunumuz olması kullanmamızı etkileyen faktörlerden birisi bence ancak Türkiye’ye pek fazla önem vermemiş oyun hile olayını denedim ama hesabım kapanmıştı

 6. araba inceleme dedi ki:

  bence gerçek dünya ve sanal dünyayı birleştirebildiği için

 7. Yasin dedi ki:

  Bu oyun resmi olarak Türkiye’de yayınlandı mı? Ben hala yurtdışı hesapları üzerinden indirdiğim ile oynuyorumda.

 8. İlker dedi ki:

  Çok gereksiz bir oyun. İnternete sarja tamamen saldırıyor. Bilgi ile alakalı olay yok.

 9. Yıllardır özlemi bitiren bir oyun. Başka bir sebebi olabilir mi?

 10. Pokemon Go sanal ile gerçekliği bir araya getiren güzel bir oyun. Ama dikkatli olmak lazım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir