Ölünce Steam Hesabınıza Neler Olur?

Haberler Hamdi ÖZDİL

Bulunduğumuz dönemde CD devri kapanmasıyla birlikte oyunlar internet üzerinden alınır ve indirilir oldu. Kitapçılarda, müzik mağazalarında bulunan CDler rafta sadece fikir edinmek için beklemekte. Şimdilerde en çok oyunu içinde barındıran Valve‘nin oyun platformu Steam, 125 milyonu aşkın online kullanıcıya sahip. İçinde 4500’den fazla oyun barındıran Steam; “Counter Strike:Global Offensive”, “Dota 2”, “Knight Online” gibi online oyunlarda en popüler oyunların birçoğuna ev sahipliği de yapıyor. Bir sürü oyun alan ve milyonlar harcayan kullanıcılar da yok değil. Peki ama ya bir gün hesap sahibi ölürse Steam hesabınıza ne olur?

steam-görseli

Çokça sorulan sorular arasında olan bu soruyu cevaplandırmak istedik. Steam bu konuda fazlasıyla sert bir politika izliyor maalesef. “Steam Guard” ile hesabın çalınmasını engelleme üzerine çokça çalışma yapan Steam, bu konuda oldukça katı. Hesapların e-mailini değiştirmek için bile bir sürü işlem isteyen Steam, başka birine hesabı aktarmayı tamamen engellemiş durumda. İstek üstüne bile başkasına hesap aktarmayan firma hiç bir mazeret kabul etmiyor. Geçtiğimiz aylarda “Sikandar Mahmood” adlı kullanıcı Steam’ın uzun kullanıcı sözleşmesini okuyup bu konuya açıklık getirdi. Ancak sonuçlar çok da içaçıcı sayılmaz. Steam’e göre aslında oyunu değil lisansını satın alıyorsunuz yani oyunun kendisine hala Valve sahip gözüküyor ve oynamanıza aracı oluyor. Kısacası Buy Windows Product Key aldığınız oyunun lisans sözleşmesini imzalayan kişi yani sadece hesap sahibi oyun oynamaya hak kazanır. Yani ölüm durumunda aldığınız oyunlar sizinle beraber mezera gidiyor. Üstelik bu konu hakkında Steam ile iletişime geçen bir aile ferdi olursa hesap ölümün kesinliği halinde direk olarak kapatılıyor.

Kısacası Steam hesabınız yalnızca size ait olan bir lisans anahtarlığı. Aldığınız oyunların lisans anahtarlarını bu anahtarlığa takıyorsunuz sadece. Sizin ölümünüz hesabınızın da ölümü demek. Tabii ki böyle büyük bir şirketin yürüttüğü bu politikanın ne kadar olduğu tartışılır ancak bu konuda yapılacak bir şey yok gibi maalesef. Görünen o ki fazla oyunu olanlar yavaş yavaş vasiyetlerine kullanıcı adlarını ve şifrelerini yazmaya başlamalılar 🙂

Alakalı Kelimeler: , , ,

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hamdi ÖZDİL {Hamdi ÖZDİL}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir