MOBA Oyunlarının Atası DotA

Konu Dışı Hamdi ÖZDİL

Zaman geçtikçe günümüz dünyası daha fazla teknoloji ile yoğruluyor.. Her geçen gün yeni şeyler icat ediliyor akımlar oluşuyor. O kadar hızlı oluyor ki bunlar bazen takip etmek bile imkansız olmakta günümüzde. Bu teknoloji ile yoğrulan dünyadan ‘Bilgisayar Oyunları’ da nasibini almış durumda..  Bilgisayar oyunları o kadar geniş ki şu anda sadece oyun çeşitlerini saymak bile insanı zorlar durumda. Beyin yoran Strateji oyunlarından tutun, canavarlarla dolu RPGlere;  fazla aksiyonlu TPSlerden tutun, müthiş grafikli FPSlere… Ancak o oyun türleri arasından parlayan bir tür vardı ki hızla çoğalmanın yanında en çok oyuncu sayısıyla da zirveye ulaşmıştı: MOBA (Multiplayer Online Battle Arena).

MOBA, karşılıklı online oyuncular tarafından kurulan takımlarla bir map ile yapılan savaş oyunlarına denen oyun türüdür. Şu anda en çok oynanan MOBA oyunu League of Legends (LOL), toplam oyuncu profilleri sayısı 67 milyon ile zirvede.. Özellikle çok genç çocuklarda da fazlasıyla yaygın olmasına rağmen 30-35 yaşlarında da oyuncuları var. Tabi ki MOBA’nın çıkışı LOL’ün çok eskilerine dayanıyor. Zamanında çok meşhur olan Blizzard‘ın yaptığı Warcraft III adlı oyununa… Daha doğrusu oyunun modifikasyon oyunlarından biri olan DotA‘ya…

Dota_6.60

DotA, tam ismiyle “Defence of the Ancients”, 2003 senesinde  Warcraft III’ün story mode’unun devamı olan ‘Warcraft III Frozen Throne’ adlı oyununun yan oyun olarak ortaya çıkmıştı.  O zamanlarda MMORPG oyunu olan ‘World of Warcraft’ın da zirve dönemi olması sebebiyle Warcraft çokça rağbet görüyordu. Bu etkenle hızla yayılan DotA, sürekli geliştirdiği yeni patchlerle sürekli kendini yenileyerek oyuncularını şaşırtıyor ve iyice oyuncu kitlesini artırıyordu. Kısa bi süre içinde o zamanlar için fazla denilebilecek 15 milyon oyuncuya ulaşmışlardı. Gerçek Zamanlı Strateji Oyunu olarak oyun dünyasına adımını atan DotA, bir süre sonra ilk MOBA oyunu olarak tarihe geçti.

Peki bu meşhur MOBA oyunu da tam olarak ne? Kısaca anlatılmak istenilirse karşılıklı 2 takımın koruduğu binayı koruması üstüne bir oyundur. Belli sayıdaki kahramanları (hero) seçerek, geliştirerek ve karşılıklı takımca savaşılarak rakip takımın binasına ulaşılmaya çalışılır. Süre sınırı yoktur ve bir tarafın Ancient’ini (DotA’daki ismi budur. oyundan oyuna değişebilir) ilk yıkan oyunu kazanır. DotA’da 2 takımın isimleri “Sentinel” ve “Scourge” olarak belirlenmişti. Karşılıklı hero poolundan seçilen kahramanlar kendilerine has özel büyüleri ve saldırı şekillerine sahiptirler. Oyuncu bu herolardan kendi istediğini ve takımca kombinasyon yapabileceğini seçerek oyuna başlar. Oyun beceri yanında hızlı refleks, strateji, zeka, oyun bilgisi, takım oyunu, vb. şeylere çokça bağlıdır ve oyuncu oyunda usta olmak için bunların hepsinde belli bir düzeyde gelişme göstermesi beklenir. Oyunu be sebeple zor olduğu dolayısıyla bırakanlar çokça vardır. Oyun Dünyasına da “Ciddi Oyun” terimini katan önemli bir oyundur DotA…

Belli bir süre sonra artık genel olarak normal karşıladığımız ancak DotA’yı etkileyen önemli bir olay gerçekleşti. Geliştiricileri olan Eul, Steve “Guinsoo” Feak, Icefrog üçlüsünün anlaşmazlığı sonucu Guinsoo, geliştiricikten istifa etti. Yıllar sonra kendisi DotA’nın enginesini ve kahramanlarını baz alarak şu anda en çok oynanan MOBA oyunu olan LOL’ü tasarladı. Genç kitleden daha çok olumlu oy aldı. Oyuna girişin dolaylı olmaktan çıkıması, alanında ilk defa uygulanan normalden farklı grafiği ve oyuncunun kendisinin de leveli olması ile daha çok beğeni toplamayı başardı. Oyuncularını LOL’e kaptıran DotA, bir yıl içerisinde Blizzard‘dan büyük oyun kuruluşlarından biri olan Valve’ye satıldı. Valve satımıyla yetinmeyip geliştirici olan Icefrog ile de anlaşıp DotA’yı farklı bir devreye taşıdı: DOTA 2..

DOTA2

DotA, Valve’ye satılmasıyla tam 1 yıl boyunca Alpha sürümünde kaldı ve 2011 senesinde Beta sürümüne geçilerek belli windows professional key seçilmiş kitleye denetilmeye başlandı. Tarih 2012 Mayıs‘ı gösterdiğinde alınılan ve dağıtılan Beta sürüm keyleri ile Steam üzerinden oynanmaya başlanıldı ki  deneyen eski DotA oyuncuları tarafından fazlaca beğeni toplamayı başardı. 2013 Ekim tarihinde de Beta sürümünden çıkıp tam sürüme geçti. Tam sürüme geçişinin 6. yılı olan şu anda en büyük rakibi LOL’e büyük miktarda yaklaşmıştır. Hatta bazı meşhur yabancı oyun dergilerine (Gamasutra, Level, vs.) göre bir çok alanda fark atacak şekilde geçmiştir.

Yılda bir düzenlenen en geniş çaplı turnuvası olan “The International” şu ana kadar 5 kere düzenlenmiş ve Oyun Dünyasında geniş çaplı yer bulmuştur. Kalitesi ve yaptığı organizasyonlarla adını hemen duyuran DOTA 2’nin ilk The International‘in sahibi bir Ukrayna takımı olan Navi olmuştur ve kendilerini izleyenleri hayran bırakmışlardır. Bu turnuvanın en önemli iki etkisi vardı: Oyuncu sayısı ciddi manada artış göstermişti ve oyunculara DOTA’nın sınırsız şekilde taktiğe ev sahipliği yaptığını göstermişti.

Sonuç olarak DotA dünyaya belki de hiç eskimeyecek bir oyun türü katarak tarihe geçen hala aktif olan bir oyundur. Nasıl bir FPS denilince akla Call of Duty, RPG denilince Oblivion veya Skyrim, TPS denilince Assasin’s Creed geliyorsa MOBA denilince ilk akla gelmeyi hakkeden bir oyundur DotA. Şu anda kimine göre LOL, kimine göre de DOTA daha üstün olabilir. Biz en iyisi bu tartışmayı zamana bırakalım ki kimin daha iyi olduğunu ortaya çıkarsın…

 

Alakalı Kelimeler: , , , , ,

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hamdi ÖZDİL {Hamdi ÖZDİL}