Lida Nedir?

Konu Dışı DogushanBALCI

Lida, Çin kökenli bir bitkisel gıda takviyesidir. İçerdiği maddeler arasında turunç çiçeği özü, mandalina çiçeği özü, dut yaprağı ve sinameki otu yer alır. Piyasada kapsül halinde bulunan Lida zayıflama ilacı olarak satılmaktadır. Fakat lida bir ilaç olmayıp, bitkisel bir üründür. Ayrıca, zayıflatıcı özelliğinin yanında gün içerisindeki enerjiyi artırıcı, bağışıklık sistemini güçlendirici ve zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırıcı rolleri de vardır. İçerdiği sibutramin maddesi sayesinde açlık hissini baskılar ve iştahı keser. Böylece yeme dürtüsünü kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

Lida, yağ metabolizmasını artırır ve yağ-dışı ürünlerin yağa dönüşümünü engeller. Tokluk hissini provake edip yağ alımını etkili bir şekilde kontrol eder. İdrar söktürücü ve bağırsakları rahatlatıcı etkiye sahiptir. Böylelikle kabızlığı giderir ve bağırsakların rahat boşalmasına yardımcı olur.

Lida zayıflama kapsülü, sabahleyin kahvaltı yarım saat önce ağız yoluyla alındıktan sonra iyi ve dengeli bir kahvaltı yapılmalıdır. Lida kullanılırken ara öğünler atlanmamalı, alkol ve kafein içeren gıdalar alınmamalı ve günlük su tüketimi 2-3 litrenin altına inmemelidir. Aksi takdirde lidanın etkinliğinde azalma, yan etkilerde ise artış görülebilir. Lida kullanımı esnasında sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen gösterilmeli ve mümkün olduğu kadar öğün atlanmamalıdır. Lida kullanırken uygulanacak olan düzenli egzersiz programları ile hem zayıflama süreci hızlandırılabilir hem de kalıcı hale getirilebilir. Lida kapsül günde mutlaka 1 tane kullanılmalıdır. Kişinin kiloları ne kadar fazla olursa olsun kesinlikle birden fazla kapsül içilmemelidir.

Çocukların, hamile ve emzikli kadınların kullanılmaması gereken Lida kapsülün, kardiyovasküler hastalığı bulunanlarda, lidanın içerisindeki maddelere karşı alerjisi olanlarda, karaciğer ve böbrek hastalarında ve mide rahatsızlığı olanlarda da kullanımı sakıncalıdır. Migren, yüksek tansiyon ve 4 kilodan az fazlalığı olanlarda da Lida kullanılmamalıdır.

Ülkemizde lida hapı, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından yasaklanan bir üründür. Lida ile ilgili ölümler bildirilmiştir. İçeriğinde bulunan sibutramin maddesi ölümcül yan etkilerden sorumludur. Her ne kadar gıda takviyesi olarak piyasaya sürülse de bu ürünün masum olduğu anlamına gelmez. O nedenle kilo vermek için sağlığı riske etmemek için kilo verme programları doktor ve diyetisyen gözetiminde yapılmalıdır.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Doğuşhan BALCI {DogushanBALCI}

2007 senesinden bu yana network üzerine çalışmalar yapmaktayım. Şu an için özel bir firmanın ve İllegal Medya'nın içerik yöneticisiyim. Aynı zamanda Freelance olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde eğitimim devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir