Kendini Bileyen Bıçak Üretildi

Uzay ve Bilim DogushanBALCI

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi(NASA) mühendisleri ve Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü bilim adamlarının uzun zamandan beri gerek birlikte gerek bireysel çalışmaları sonucunda benzeri görülmemiş bir bıçak çeşidi üretmeyi başardılar. Bu bıçağı diğer bıçaklardan ayrı kılan özelliği ise kendisini bileyebilmesi.

İngiltere’de bulunan ve dünyaca tanınmış bir basın organı olarak bilinen Dailymail sitesinin haberine göre, Kaliforniya merkezinde bulunan ünlü bıçak üreticisi olan Habitat’ın genel müdürü Adam Ackerman, “KNASA Şef Bıçağı” adı verdiği bu özel bıçağın, Caltech’den bilim adamları tarafından geliştirilen çok sert bir alaşımdan üretildiğini ve NASA mühendis ekibi tarafından birtakım testlere tabi tutulduğunu belirtti.

Normal bıçaklara oranla 2 kat daha fazla keskin olan bu bıçağın, yine normal bıçaklara oranla 5 kat daha uzun ömürlü olduğu söyleyen Habitat Genel Müdürü Ackerman, “ Bu bıçak 200 yıldır yapılan ilk gerçek icat.” Diyerek bu bıçağın ne denli önemli bir buluş olduğunu vurguladı.  Ackerman sözlerine şöyle devam etti “ Bıçak titanyumdan 2 kat daha güçlü. Paslanmaz çelik, lazer birleştirme teknolojisi kullanılarak sapına bağlanıyor.”

Rockwell sertliği 70’in üzerinde bulunan bıçaktaki nano-tırtıkların bıçağa eşsiz bir kesme performansı sağladığını sözlerine ekleyen Ackerman, kullandıkça ortaya çıkan bu dişler, bu bıçağı zamanla daha keskin hale getirdiğini belirtti.

her iki yüzünün de 12,5’ar derece açıyla üretildiği bu bıçak ayrıca KNASA Şef Bıçağı’nı diğerlerinden daha ince hale getir oldu.

Habitat yetkilileri, bıçağın perakende satış fiyatının 100 doların(yaklaşık 400 TL) altında olacağını ve 2017 yılı Mayıs ayında piyasaya çıkacağını açıkladı.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

Doğuşhan BALCI {DogushanBALCI}

2007 senesinden bu yana network üzerine çalışmalar yapmaktayım. Şu an için özel bir firmanın ve İllegal Medya'nın içerik yöneticisiyim. Aynı zamanda Freelance olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde eğitimim devam ediyor.

“Kendini Bileyen Bıçak Üretildi” üzerine 9 yorum

 1. Artık kurban bayramı zamanında bileylemek için yer aramayacağız anlaşılan

 2. zigon sehpa dedi ki:

  Teknoloji iyice ilerledi artık bakalım daha neler göreceğiz

 3. arçelik servisi dedi ki:

  Bıçağın her zaman keskin olması bazı durumlarda sorun teşkil edebilir.

 4. Nano teklonoji ile üretiliyor sanırım bu.

 5. Annem her gün bıçak bileyletmeye gönderiyor en çok benim işime yarayacak bu

 6. marka tescil dedi ki:

  Bu en çok kasapların ve et ile uğraşanların işine yarar diye düşünüyorum.

 7. sap eğitimi dedi ki:

  Evde küçük çocuğu olanlar için tehlikeli olmaz mı bu?

 8. ce belgesi dedi ki:

  Bu bıçakların iyi saklanması lazım insanlar bir taraflarını kesebilirler bunlarla.

 9. Bıçakların keskin olması iyi bir şey mi kötü bir şey mi kazalar yaşanmaya başlandığı zaman göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir