Kendi TV Kanalımızı Oluşturmak

Mobil Sektör Ahmet Can

Akıllı telefonların ve tabletlerin yaygınlaşmasından sonra çoğu kişi sahip olduğu teknolojinin farkında değil.  Hepimiz akıllı telefonların uygulama zenginliğinden faydalanarak, muhabirlik, taksicilik yapabiliriz ya da mini belgeseller yayınlayabiliriz.

Bu tür uygulamalardan son günlerde meşhur olanları ise Periscope, YouNow gibi kendi video kanalınızı oluşturabildiğiniz uygulamalar. Bu uygulamaları YouTube gibi video paylaşma platformlarından ayıran temel iki özellik var: Periscope ve YouNow gibi uygulamalarda videolar canlı olarak gönderiliyor ve bu uygulamaların temelinde bilgisayar değil akıllı telefon var.

Canlı yayın uygulamaları yeni olmasına rağmen çok fazla ilgi gördü. Hatta birkaç isim şimdiden meşhur oldular bile. YouNow daha çok 17 yaş altı gençleri kitle edinmişken, Twitter tarafından satın alınan Periscope’un kitlesi ise daha yetişkin.

Elbette bu uygulamalarda da telif haklarından ötürü uymanız gereken bazı yasal kurallar var. Sinema, tiyatro ve televizyon kanallarında telif hakkına tabii tutulan şeylerin yayınları yapılamaz. Ancak birçok insan yasal olmasa da Süper Lig maçlarını bu tür uygulamalar üzerinden izliyor.

Peki yayın lisansı almanız gerekiyor mu?

Radyo/Tv dışında Periscope gibi telemedya uygulamalarını kullananların da yayın lisansı alması gereken durumlar olabilir. Her gün aynı saatte düzenli yayın yapıyorsanız ya da yayınlarınız gazetecilik gibi amaçlar taşıyorsa yayın lisansı almanız gerekebilir.

Alakalı Kelimeler: ,

Sosyal Ağlarda Paylaş

Ahmet Can KÜÇÜKKÖR {Ahmet Can}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir