İnternet Hızınızı Test Edin

İnternet Ahmet Can

İnternet için ödediğiniz ücret size verilen hizmetin gerçek karşılığı olmadığını düşünüyorsanız bazı testler yaparak hızınızı arttırmak için çalışmalarda bulunabilirsiniz.

Bir çok faktör internet hızınızı etkileyebilir. İnternet hızınızın düşmesine ya da yavaş olmasının sebebi bant genişliğinizin kısıtlanmasıdır. Buna da bir çok faktör sebep olabilir. İnternet hızınızı test ederken dikkat etmeniz en önemli şey, hızınızı test etmek için kullandığınız aracın size yakın yerel bir sunucu ile bağlantı kurup hızınızı test ediyor olması. Eğer test aracı sizden çok uzaktaki bir sunucuya bağlanıp test işlemini gerçekleştiriyorsa veri uzun mesafeleri dolaştığınden aldığınız sonuçların hatalı olma ihtimali yüksektir. Hızınızı test etmek için size Speed Test’i önerebiliriz. Detaylı bir hız testi isteyenler için Glasnot’u da kullanabilirsiniz ancak bu biraz karışık bir araç.

Binanızdaki komşularınızın çoğu ve siz kablolu internet kullanıyorsanız bant genişliğinizin düşmesine bu da sebep olabilir. Adsl bağlantı noktasına uzaklığınız da hızınızı etkileyen faktörlerden. Modeminizin önbelleğinin dolması da hızınızı etkileyebilir. Arada sırada modeminizi 15-20 saniyeliğine kapatmanızda yarar var.

Son olarak şunu da söyleyelim. Kablolu bağlantıların, kablosuz bağlantılardan daha hızlıdır. Ayrıca kablonuzun uzunluğunu 50 metreden az tutmanızı ve kablonuzun bükülmesi, ezilmesini önlemenizi öneririz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Ahmet Can KÜÇÜKKÖR {Ahmet Can}

“İnternet Hızınızı Test Edin” üzerine 2 yorum

  1. internet hızım dedi ki:

    benm internet hızım 6 mbit gözüküyor bu iyi bir şey mi yoksa yetersiz mi? Bana yetersiz geldi.

  2. wksxndt dedi ki:

    benim torrentte 800 kb hız var ama int hızım 12 mbit gözüküyor. sebebi nedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir