H Etiketleri Ne Anlama Gelir ve Faydaları Nelerdir?

İnternet DogushanBALCI

Web sitelerinde sık sık karşılaştığımız h etiketleri (headings) ne işe yarar? Kısa bir tanım ile neden kullanmanız gerektiğine değinelim…

Bir yazının içeriğinde faydalandığımız h etiketlerini tasarım üzerinde de kullanmamız mümkün. Peki “< h >” etiketinin bize katkısı veya içeriğe getirisi nedir? Öncelikle bu etiketleri başlıklar olarak değerlendirebilirsiniz. Örneğin, bir içerik oluşturdunuz ve 4 tane alt başlığınız ve ilk alt başlığınızın da 2 alt başlığı var. Bu durumda içeriğinizin başlığını h1, alt başlıkları h2 ve alt başlığın alt başlığını ise h3 etiketi şeklinde belirleyebilirsiniz. Belirttiğimiz şekilde yaptığınızda başlıklar kademelerine göre büyük yazılacaklar ve sitenize giren ziyaretçinin ,içeriği okuyan kişinin daha rahat bir şekilde içeriğe entegre olmasını sağlayacaktır.

Örneğin;

h1 etiketi deneme

h2 etiketi deneme

h3 etiketi deneme

 

Bunları h6’ya kadar ilerletmeniz mümkündür. Ayrıca css kodlarından font ve yazı tipini ayarlayabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Doğuşhan BALCI {DogushanBALCI}

2007 senesinden bu yana network üzerine çalışmalar yapmaktayım. Şu an için özel bir firmanın ve İllegal Medya'nın içerik yöneticisiyim. Aynı zamanda Freelance olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde eğitimim devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir