Gizli Sekme Nedir? Nasıl Açılır?

İnternet Ahmet Can

Bir başka kişinin bilgisayarında işlem yapıyorsanız ya da kullandığınız bilgisayarın cookie (çerez) tutmasını istemiyorsanız sizin için en iyi seçenek işlemlerinizi gizli sekmede yapmaktır.

Gizli sekmelerde yaptığınız işlemlerde kayıt tutulmaz. Yaptığınız aramaların kayıtları, girdiğiniz siteleri içeren geçmiş kayıtları ya da bir siteye giriş yaparken kullandığınız şifrelerin kayıtlarının tutulmasını istemiyorsanız gizli sekme kullanmak çok iyi bir seçenek gibi duruyor. Gizli sekmede işlemlerini gerçekleştirip sekmeye kapattıktan sonra tüm bu kayıtlar silinir. Gizli sekme üzerinden yaptığınız indirme işlemlerindeki dosyalar dahi silinir. Bu yüzden bir indirme işlemi yapıyorsanız ve indirilen dosyayı gizli sekmeyi kapattıktan sonra da kullanmak istiyorsanız bu indirme işlemini gizli olmayan bir sekmeden gerçekleştirmek sizin için daha iyi olacaktır.

 

Gizli Sekme Nasıl Açılır?

Eğer tarayıcı olarak Google Chrome kullanıyorsanız tarayıcının sağ üst köşesindeki menü butonuna bastığınızda 3. sırada “yeni gizli sekme” ibaresini göreceksiniz. Google Chrome’da gizli sekmeyi “ctrl + shift + n ” tuşlarına aynı anda basarak da açabilirsiniz.

Eğer Mozilla Firefox kullanıcısı iseniz yine tarayıcı penceresinin sağ üst köşesindeki menü butonuna basarak 2. sıradaki “yeni gizli pencere” ibaresine tıklayarak gizli pencereyi açabilirsiniz. Bu işlemi “ctrl + shift + p” tuşlarına aynı anda basarak da gerçekleştirebilirsiniz.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Ahmet Can KÜÇÜKKÖR {Ahmet Can}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir