Futbolda Hawk Eye Teknolojisi

Haberler Ahmet Can

Futbolun en büyük sorunlarından biri olan top çizgiyi geçti mi geçmedi mi, gol mü değil mi ikilemi Hawk Eye (Şahin Göz) teknolojisi ile son buluyor.

Kamera teknolojisinin kullanıldığı bu sistemde topun çizgiyi geçtiği belirlenirse, hakemin kolundaki cihaza ve kulağındaki kulaklığa gol olduğuna dair uyarı mesajı gönderiliyor.

Peki bu sistem nasıl çalışıyor?

Bir kalenin etrafına konulan 7 adet kamera topun yerini belirlemede kullanılıyor. Kameralardan 2 tanesinin sinyali topun yerini belirlemek için yetiyor. Kameralar veriyi stadın dışındaki bir karavanda bulunan bilgisayarlara yolluyor ve eğer topun iki direğin arasından geçtiği saptanırsa hakeme uyarı gönderiliyor. Topun çizgiyi geçmesinin saptanması ve hakeme gol olduğunun bildirilmesi 1 saniye kadar sürüyor. Ayrıca bilgisayarların başında bulunan operatörler ile 4. Hakem arasında iletişim kurulabiliyor.

Hawk Eye teknolojisinin kullanılması ile şaibeli bir çok golde çözüme ulaşılıyor. Bundesliga’da yarışan 18 takımın her biri bu teknolojinin kullanılması için sezon başında 135 bin Euro ücret ödüyor.

Bu teknolojinin geliştirilmesi ile şaibeli ofsayt pozisyonlarının da ortadan kalkacağı öne sürülüyor. Gelişmeleri sabırsızlıkla bekliyoruz…

Sosyal Ağlarda Paylaş

Ahmet Can KÜÇÜKKÖR {Ahmet Can}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir