DOTA'ya Giriş – Map Düzeni ve Oyun İşleyişi

Konu Dışı Hamdi ÖZDİL

Herkesin oyunlarda tıkandığı bir yer vardır veya yapamadığı zorlandığı bir yer. Her oynayışta farklı şeyler denenerek  yapılamayan yer yapılmaya çalışılır. Yapamazsanız hemen YouTube’dan bir video bulunur, izlenilir ve öğrenilir veya forumlara bakılır belki hile yazılır. Ancak bu tip yardımlar daha çok Call of Duty, Crysis, Borderlands, vb. gibi sabit story olan oyunlarda işe yarar. Ancak sabit storysi olmayan oyna bitir yeniden başla şeklinde olan Dota için böyle bir şey her zaman işe yaramaz. Hatta çok net bir şekilde söyleyebilirim ki Dota’yı tam anlamıyla öğrenemezsiniz. Çünkü her zaman yenileyen bir oyun hakkında ben tamamen öğrendim gibi bir şey demek imkansızdır. Sadece işleyişi, mekaniği, heroları, itemler üzerinde yetkin bilgiye sahip olacak kadar öğrenmek bile 1 yılınızı alabilir. Bu yazımda bu süreyi kısaltmaya çalışacağım.


 

Önemli Not: Oyunların genelini “Orjinal Dili”yle oynanması felsefesine sahip olduğumdan dolayı Dota’yı da ingilizce terimleriyle anlatacağım ama mümkün mertebe de türkçe terimlere de yer vermeye çalışacağım. Sizin de İngilizce oynamanızı şiddetle tavsiye ederim.


Öncelikle dediğim gibi sadece mekaniği ve işleyişi anlatabilirim çünkü oyun bir yerden sonra oyuncunun kendisini geliştirmesine dayalı komplike bir oyundur. Oyunda “Dire” ve “Radiant” adında iki takımın birbirinin “Ancient” adlı binalarını yıkmaya çalışması üzerinedir. Oyuncular 110 hero bulunduran hero poolundan bir hero seçerek oyuna başlarlar. Oyuna başlanılan yere “Base” adı verilir ve oyundaki en önemli yerlerden biridir. Base içinde herolar yaralarını iyileştirirler ve her öldüklerinde oyuna buradan başladıkları için oyunda en çok karşılaşılacak yerdir. Oyuna basede başlayan oyuncular, seçtikleri her bir heronun özelliklerine göre 3 ana yol olan “Bottom Lane”, “Top Lane” veya “Middle Lane”ye dizilirler. “Bottom Lane” mapin alt tarafındaki yol, “Top Lane” üst taraftaki yol, “Middle Lane” ise ortadan geçen yoldur. Her Lane’de 3er tane kendi takımının ve 3er tane de düşman takımının kulesi bulunmaktadır. Lanelerin en sonunda bulunan kulelere “Tier-1 Towers”, geriye doğru giderek Tier-2, Tier-3 diye sıralanırlar. Tier-3 towerı kesmeden tier-2 towerına herhangi bir damage vurulamaz. Tier-3 kulelerin arkasında “Barracks” adı verilen önemli binalar vardır. Bu binalardan oyunun mobları olan “Creeps”ler spawnlanmaktadır. Creepler oyundaki mob karakterler olup para akışı onlarla sağlanır.


İngilizce Terim Sözlüğü:

Mob: Oyunlarda bilgisayar tarafından kontrol edilen pasif canavarlar  []   Spawn: doğmak  [] Item: eşya  [] Secret : gizli  [] Side : yan  []  Base: üs, karargah  [] Damage: darbe, zarar  [] Lane : yol  [] Bottom: alt  [] Top: üst   [] Tier: tabaka  [] Barrack:  koğuş, kışla


 

indirResme Basarak Büyütebilirsiniz!

Oyun herolar seçildikten 1 dk sonra boru sesinin duyulmasıyla başlar (bu süre zarfı oyuncuların dizilmesi için verilmiştir). Her 30 saniyede bir belli bi miktarda creep spawnlanır ve bu miktar zaman geçtikçe artar. Crepleri öldüren kişi değişen miktarlarda gold (altın) kazanır. Bu altınlarla shoptan (dükkan) itemler alınarak herolarınızı güçlendirmeniz gerekmektedir. Dota’da 3 tür shop vardır: Base Shop, Secret Shop, Side Shop. Base Shop, heroların doğdukları yerde yani basede kullanılan shoptur. Ancak bu değildir ki kullanmak için illaki basenin içinde olmanız gerekir. Base shopun en önemli avantajı mapin herhangi yerinde alım yapılınabilinmesidir. Alınan item basede inventory (envanter) kısmında kalır. Baseye gidildiğinde inventoryden istenilen itemler alınabilir. En güvenli item satın alma baseden yapılır. Ancak bazı itemler base itemde bulunmaz. Onları almak için Secret Shop’a gidilmelidir. Secret Shop yerleri yukarıdaki örnek mapte ünlem işareti gösterilmektedir. 2 takımın da kendine yakın bir Secret Shopu vardır ancak bu demek değildir ki diğerinden alışveriş yapılamaz. Ancak bazı durumlarda karşı tarafa yakın olandan alım-satım yapmak tehlikeli olabilir. Bunların dışında bir tanesi sağ köşeye yakın bir yerde diğeri de sol üste yakın yerde olmak üzere 2 tane de Side Shop mevcuttur. Bu side shoplar base shopta olan itemlerin bazılarını içerir ve hızlı alım satım için kullanılır.

Oyunu anlatmaya devam edeceğim ancak o kadar çok şey var ki makale makale sınıflandırarak yazmanın anlamanızı kolaylaştıracağını düşündüğümden dolayı beklemede kalın. Diğer yazıları takip edebilirsiniz…

Alakalı Kelimeler: , ,

Sosyal Ağlarda Paylaş

Hamdi ÖZDİL {Hamdi ÖZDİL}