CASPER CN-V8X6500X Notebook Ürün İnceleme

Donanım Ahmet Can

Casper’ın oyun severlere hitap eden notebook’u CN-V8X6500X, sahip olduğu tasarım ve barındırdığı donanımla oyun bilgisayarı olarak dikkat çekmektedir.

Bilgisayarda ekran kartı olarak Nvidia’nı GeForce® GTX950M 4 GB 128 bit ekran kartının tercih edilmesi, bilgisayarı çekici kılan en önemli özelliklerden biridir. Bilindiği üzere Nvidia, GeForce GTX serisini, üst düzey grafik performansları için üretmektedir. CN-V8X6500X’de GTX serisinden bir ekran kartının kullanılması bilgisayarın özellikle oyun oynanma sırasında performansının gayet yerinde olmasını sağlıyor. Ekran kartının paylaşımsız 4 gb olması da bilgisayarı bir adım öne taşıyan özelliklerden.

 

Bilgisayarda işlemci olarak İntel’in i7 serisinin 6. nesil işlemcilerinden 6500U kullanılıyor. i7 6. nesil işlemcinin kullanılması hoş dururken 6500U’nun tercih edilmesi biraz hayal kırıklığı gibi duruyor. U serisi işlemciler, güç tasarrufu ve uzun şarj süresi için üretildiklerinden performansta biraz beklenmedik sonuçlara sebep olabilir. Ayrıca işlemci önbelleğinin 4 mb olması da işlemcinin negatif özellikleri arasına eklenebilir diye düşünüyorum. İşlemci hızı 2.5 Ghz, turbo ile 3,1 olarak belirtilmiş.

 

16 gb DDR3 ramin kullanılması yerinde olmuş. Bir oyun bilgisayarına koyulacak ideal bir seçim.

 

Sabit disk olarak 1 TB HDD + 120 GB SSD’nin kullanılması performans açısından çok yerinde bir tercih olmuş. İşletim sisteminin SSD üzerine kurulması, bilgisayarın performansında gözle görülür bir artışa sebep olacaktır.

 

Bilgisayar Windows 10 ön yüklü gelmektedir.

 

Bilgisayar 15,6 inch 1920*1080 full hd ekrana sahiptir.

 

Kabin içine yerleştirilmiş 2 Watt hoparlörler ve Crystal Sound Teknolojisi, ses konusunda kullanıcılara bekleneni verecekmiş gibi duruyor.

 

Özetle; bilgisayar, işlemcisi dışında ideal bir oyun bilgisayarı gibi gözükmektedir. Bu kadar üst düzey bir donanıma sahip bilgisayarda daha seçkin bir işlemci kullanılabilirdi.

Alakalı Kelimeler:

Sosyal Ağlarda Paylaş

Ahmet Can KÜÇÜKKÖR {Ahmet Can}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir