Bitcoin Nasıl Üretiliyor?

İncelemeler Ahmet Can

Bitcoin’in üretildiği ve transferinin sağlandığı sürece madencilik adı veriliyor. Madencilik denmesinin sebebi, şekil olarak benzemese de anlam olarak altın madeni çıkarılmasına benzemesi.

Madenciliğin amacı yeni para üretmenin yanında sistemin devamlılığını sağlamak. Madencilik, hesaplama yetkisini kullanarak işlemi gerçekleştirme, sistem ağını güvenli bir şekilde koruma ve sistemdeki her kullanıcıyı senkronize hale getirme işlemidir. Bitcoin sisteminin arkasında tek bir merkezin olmadığını söylemiştik. Bu nedenle sürecin devamlılığını sağlamak ve sistemi korumak gibi işlemleri birilerinin bir bedel karşılığında yapması gerekiyor. İşte onlara madenci diyoruz.

Bitcoin kullanıcıları için başlangıç adresi wallet(cüzdan)dır. Bitcoin-Qt isimli program bu işlemleri yapmaya ve paranızı saklamanıza yarar. Bitcoin’in en küçük birimi adını Bitcoin’in babası Satoshi Nakamoto’dan alan ve 1 Bitcoin’in yüz milyonda biri olan “Satoshi”dir.

Madenciler genelde tek başına çalışmıyorlar çünkü madencilik çok uzun kriptografik işlemlerin yapılması anlamına geliyor. Bu işlemleri tek bir bilgisayarın yapması yıllar sürebilir. Madenciler bir araya gelerek hesaplama havuzları oluştururlar. Madencilik için üretilmiş özel bilgisayarlar ve sistemler bile var.

Bitcoin’in en önemli özelliklerinden biri de dahili enflasyon freni. Piyasada bulunacak Bitcoin sayısını Bitcoin algoritmasında sınırlandırılmıştır. Madenciler için kriptografik işlemlerin zorluğu giderek artmaktadır. Ayrıca her madenci için 10 dakikada bir işlem sınırlaması vardır. Tüm bunlar dikkate alındığında 2040 yılında 21 milyon BTC’ye yani algoritmada belirlenen üst sınıra ulaşmış olacağız.

Sisteme yeni para ilavesinin olmaması beraberinde deflasyon ve fiyatlarda aşırı artış gibi akılda soru işaretleri bırakıyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Ahmet Can KÜÇÜKKÖR {Ahmet Can}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir