Bilgisayardaki Temp Dosyalarını Silmek (Resimli)

İpuçları Ahmet Can

Her gün kullandığımız bilgisayarımıza bizim kontrolümüzde ya da kontrolümüz dışında milyonlarca dosya girip çıkıyor. Peki bu dosyalar ne oluyor, bilgisayarımızda ne yapıyor?

Bilgisayarımızda işe yaramayan milyonlarca dosya olabilir. Ancak biz kullanıcılar bunları göremiyoruz ya da görsek bile bu dosyaların ne işe yaradığını bilemediğimiz için silmeye korkuyoruz. Temp klasörleri bilgisayarımızda çalışan programların log kayıtlarının tutulduğu ya da bir dosyayı transfer ederken bir problem oluşmaması için transfer edilen dosyaların bir yedeğinin kaydedildiği Windows’un alt dizinlerinden biridir. Windows düzenli olarak bu klasörleri temizler ama tam bir temizlik söz konusu olmaz. Düzenli olarak elle temizlemek ya da Ccleaner gibi programlarla temizlemek faydalı olabilir. Bu dosyaları silmekten korkmayın çünkü bu klasörlerde bulunan dosyalar geçici ya da önemsiz dosyalardır. Önemli dosyalar temp klasörlerinde bulunmaz. Eğer windows üzerinde sistemi etkileyecek bir dosyayı silecek olursanız Windows zaten sizi uyarır. Temp dosyalarını silmek için sırası ile şu adımları izleyiniz:

1.Arama kısmına tıklayın.

1

2.Arama kısmına çalıştır yazın ve “Çalıştır” isimli windows uygulamasını çalıştırın.

2

3.Açılan pencerede arama kısmına “Temp” yazalım ve çalıştıra basalım.

3

4.Açılan klasörlerdeki bütün dosyaları silelim. Bazı dosyaları silmeyebilir. Bunun sebebi o dosyaların çalışan bazı programlarda kullanılıyor olmasıdır.

5

5.Klasörü kapatıp tekrar arama butonuna tıklayalım ve tekrar çalıştır yazarak “Çalıştır”ı açalım.

2

6.Arama kısmına ” %Temp% ” yazalım ve çalıştıra tıklayalım.

6

7. Açılan klasörlerdeki bütün dosyaları silelim. Bazı dosyaları silmeyebilir. Bunun sebebi o dosyaların çalışan bazı programlarda kullanılıyor olmasıdır.

7

 

Bütün işlemleri sırası ile yaptığımızda temp dosyalarını temizlemiş olduk.

Alakalı Kelimeler: ,

Sosyal Ağlarda Paylaş

Ahmet Can KÜÇÜKKÖR {Ahmet Can}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir