ASUS N551VWP Notebook İnceleme

Donanım Ahmet Can

Asus’un gamerlara hitap eden bilgisayarı N551VW’yi sizler için inceliyoruz. N551VW, bir gamerın hayalindeki bir bilgisayar gibi gözüküyor.

İşlemci

Bilgisayarda işlemci olarak, Intel’in HM170 Chipset’ine sahip 6. nesil i7 6700HQ tercih edilmiş. Bu gerçekten bir oyun bilgisayarı için iyi bir işlemci. İşlemcinin üretim yılı 2015 in 3 çeyreği ve işlemcinin frekansı 2.6 GHz (turbo ile 3.5 ) İşlemci 4 çekirdeğe sahip ancak sanal çekirdeklerle birlikte çekirdek sayısı 8’e kadar çıkmaktadır. İşlemci ön belleği 6 MB ve  64 bit mimariye sahip. İşlemcide Intel’in marka değerini arttıran Turbo Boost Teknolojisi, Sanallaştırma Teknolojisi, SpeedStep Teknolojisi gibi teknolojiler kullanılmaktadır.

 

Grafik

Bilgisayarda ekran kartı olarak Nvidia’nın GeForce serisinden GTx 960m tercih edilmiş. GTx ekran kartları üst düzey performasnlar için üretilmektedir ve bu ekran kartının bulunduğu bilgisayarlar genelde Gaming kategorisinde olmaktdır. GTx 960m son zamanlarda Gaming bilgisayarlar için oldukça tercih edilmektedir. Ekran kartında 4 GB paylaşımsız ön bellek bulunmaktadır.

 

Depolama

Depolamada 1 TB’lik HDD ve 128 GB’lik SSD’nin tercih edilmesi, hem yüksek performans açısından hem de depolama alanının büyüklüğü açısından bekleneni verecekmiş gibi duruyor.

 

Ram

Bilgisayarda 8 GB DDR4 ram bulunuyor. Ramin DDR4 seçilmesi gerçekten bir oyun bilgisayarına yakışacak hareket olmuş. Ayrıca fazladan ram takabileceğiniz bir boş slot bulunmaktadır ve böylelikle rami 16 GB’a kadar arttırabilirsiniz.

 

Pil

Batarya olarak 5200 mAh lityum iyon polimeri bir batarya tercih edilmiş. Yüksek performansta uzun süre dayanması muhtemel bir batarya gibi duruyor.

 

Diğer

Bilgisayarda USB 2.0 girişi bulunmamaktadır. Bunun yerine USB 3.0’dan 3 adet bulunmaktadır. Dahili kamera ve mikrofonunun yanında gürültü önleyici harici bir mikrofon da bulunmaktadır. Alüminyum kasaya sahip bilgisayarın rengi gümüştür.

 

Özetle; bilgisayar bir gamerı tatmin edecek her türlü özelliğe sahip olsa da, fiyatı açısından biraz pahalı durabilir.

Alakalı Kelimeler:

Sosyal Ağlarda Paylaş

Ahmet Can KÜÇÜKKÖR {Ahmet Can}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir